Co można robić z dzieckiem zimą?

Pozornie zima nie sprzyja szaleństwom na zewnątrz. Minusowe temperatury wcale nie są podstawą do zaniechania rozrywki na świeżym powietrzu.Co można robić z dzieckiem zimą?  Aktywność fizyczna i przede wszystkim spędzenie tego czasu razem. W rodzinnym gronie, sprzyja zaciskaniu więzi, a także budowaniu relacji dziecko-rodzic. Do większości aktywności potrzebna nam jest śnieżna zima. Zimą równie dobrze można bawić się bez białego puchu i zakładając na siebie więcej warstw ubrań, gdy temperatura spadnie poniżej 0.

Co można robić z dzieckiem zimą?

  • Zabawy na świeżym powietrzu – jedną z najbardziej ulubionych przez dzieci zabaw podczas zimowych miesięcy to klasyczna walka na śnieżki, bądź lepienie bałwana. Do walki na śnieżki potrzebujemy zazwyczaj większej ilości uczestników.  Do lepienia bałwana spokojnie wystarczą jedynie dwie osoby. I podczas gdy do lepienia kulek ze śniegu przyda się spryt i sprawność fizyczna,. Do lepienie bałwana wymaga wytrenowania całkiem innych cech, jak cierpliwość lub zmysł estetyczny. Obie zabawy doskonałe są jeśli włączymy w nie rówieśników, jednak również obecność rodziców będzie bardzo wskazana.
  • Kulig – zorganizowanie kuligu pod względem technicznym wymaga już zdecydowanie więcej zaangażowania ze strony rodziców. Trzeba wtedy zadbać o odpowiedni środek transportu, potrzebną ilość sanek, a co najważniejsze o bezpieczeństwo. Podczas szalonego przejazdu sankami może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. W trakcie szaleństw dzieci mogą być przemoczone i zziębnięte, dlatego warto rozważyć pomysł na ognisko po kuligu lub zatrzymanie się w leśnej chatce, w której dzieci będą mogły swobodnie się przebrać i odpocząć po szaleństwach.
  • Poznawanie przyrody – zima to doskonała okazja do wnikliwej obserwacji fauny i flory. Właśnie wtedy aktywność niektórych zwierząt wzrasta i można je podpatrzeć w niecodziennych sytuacjach. Wiewiórki odgrzebujące orzechy i żołędzie bądź spokojnie żerujące sarny to doskonały „materiał” do nauki. Jeśli jednak nie pojawią się w trakcie spaceru żadne żywe osobniki to z powodzeniem  można pobawić się w „tropienie” zwierząt dzięki śledzeniu ich śladów na śniegu.
  • Aktywność na lodowisku, osiedlowej górce – to zdecydowanie rozwiązanie dla pociech, które nie obawiają się postawienia nogi na śliskim lodzie, a także nabrania prędkości podczas szalonego zjazdu na sankach. Jeśli dziecko wykonuje te czynności po raz pierwszy lub wyczuwasz, że jest nieco zdezorientowane to z pewnością będzie Ci wdzięczne za uważną asekurację. Później jednak, możesz być pewien, że nie będziesz w stanie dotrzymać mu kroku!

Źródło zdjęcia

  • Co można robić z dzieckiem zimą: pixabay.com