Majówka w pięciu różnych miejscach

W tym roku majówka będzie wyjątkowo długa. Mimo to warto wybrać się chociażby na krótką wycieczkę. Wciąż nie macie pomysłu na wyjazd? Oto 5 naszych propozycji.

Bieszczady

Jak zawsze Bieszczady – najpiękniejsze polskie góry, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Bieszczady to przede wszystkimi połoniny, po których można wędrować całymi dniami. Bukowe lasy, gdzie można spotkać puchacza albo rysia. To miejsce, gdzie łączy się historia i legenda, losy dawnych mieszkańców tej ziemi: Bojków, Rusinów z romantycznymi „kowbojami” i zakapiorami, których jeszcze można spotkać w bieszczadzkich barach m.in. Siekierezadzie.

Krutynia

Jest to wyjątkowy na europejskiej mapie szlak wodny. Całość trasy, którą można pokonać na różne sposoby liczy przeszło 100 kilometrów. Płynąc mijamy Puszczę Piską, rejony Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Nad brzegiem rzeki rośnie bogata i ciekawa roślinność: stare dęby i olchy, sony i świerki, wysokie trawy. Płynąc można obserwować tereny orła bielika i orła przedniego. To wyjątkowe miejsca, gdzie żyją te ptaki. Nieopodal rzeki są zjawiskowe mokradła i wzgórza morenowe. Zawsze można zrobić przerwę w spływie i pójść na spacer.

Majówka nad polskim morzem

Wyjazd nad polskie morze zawsze jest dobrym pomysłem. Jako, że mamy szeroką linie brzegową mamy w czym wybierać. Przy złej pogodzie może być spacer po Trójmieście – starówka w Gdańsku, muzeum oceaniczne w Gdyni, „Monciak” (główna ulica-deptak Bohaterów Monte Casino) w Sopocie – każdy dzień na jedno miasto. Przy lepszej pogodzie możemy wybrać jeden z kurortów: Międzyzdroje, Mielno, Rewal, odwiedzić Sowiński Park Narodowy czy po prostu powłóczyć się wzdłuż plaży w dowolnie wybrany miejscu.

Dzikie Roztocze

Roztocze leniwe, roztocze ciekawe. Ten pas ciągnący się na 180 km od Kraśnika do Lwowa to ciekawy rejon turystyczny. Bogata historia i niezwykła przyroda przyciągają tutaj tysiące turystów. Miłośnicy historii mogą zwiedzać tu resztki ruskich zamków, miasteczka i wsie, gdzie przez wieki przeplatała się historia. Kochający przyrodę na pewno zachwycą się słynnymi szumami na Tanwi i Sopocie. Na tych rzekach ciągną się małe skalne przełomy rzeczne.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to idealne miejsce na aktywny weekend majowy. To przede wszystkim piękny las – żadne z rosnących tu drzew nie zostało posadzone przez człowieka. Spora część Puszczy to dzikie tereny niezamieszkane przez ludzi. W Puszczy żyje wciąż największa polska populacja żubra, dziś szacuje się ją na ok. 500 sztuk. Poza wyjątkową fauną i florą Puszczy warto odwiedzić okoliczne miejscowości, gdzie żyje ludność polska, białoruska i ruska. W tych okolicznych miejscowościach, jak Białowieża czy Hajnówka, można odwiedzać muzea przyrody i historii.

Źródło zdjęcia

  • majówka Polska: pixabay.com