Kanada – wielkie trio Montreal, Ottawa, Quebec

Kanada mająca w swoich barwach narodowych symbol klonowego liścia wielu osobom kojarzy się z prężną gospodarką i stolicą kraju – Ottawą, do którego swego czasu podróżowało wielu Polaków, niemogących osiedlić się w Stanach Zjednoczonych.

Kanada jest drugim na świecie państwem pod względem wielkości (pierwsza jest Rosja) i zamieszkiwany jest w większości przez potomków brytyjskich i francuskich żeglarzy. Obecnie jest to państwo całkowicie niezależne gospodarczo i politycznie z parlamentarnym systemem władzy.

Niepokorny Quebec

Quebec to prowincja Kanady wysunięta na wschód, która żąda odseparowania od reszty kraju i zdobycia całkowitej niezależności. Quebec posiada prężnie rozwijającą się gospodarkę (największe nakłady finansowe inwestowane są w technologie hi-tech takie jak kosmonautyka, biotechnologia, informatyka) a także cieszy się popularnością turystów, którzy przybywają tam głównie z krajów sąsiednich, a także samej Kanady.

Montreal

Montreal inaczej Mont Royal, czyli „Wzgórze królewskie” to miasto położone w prowincji Quebec i drugie co do wielkości w całej Kanadzie. Montreal to przede wszystkim skupisko francuskojęzycznej społeczności Kanady. Tam swoje miejsce mają główne ośrodki kulturalne i turystyczne powiązane z Francją.

Z atrakcji turystycznych warto zobaczyć tam katedrę Notre-Dame, która jest najstarszym kościołem w całej Kanadzie. Następnie warto wybrać się do Musée des beaux-arts de Montréal – to muzeum sztuk pięknych, posiadające w swoich zbiorach w większości darowizny najznamienitszych rodów z Montrealu. Muzeum funkcjonuje już ponad 150 lat. Kolejna atrakcja dla turystów to Montréal Insectarium – w którym znajduje się ogromna kolekcja spreparowanych okazów.

Ottawa

Ottawa to stolica Kanady, a zamiast niej tytuł ten często przypisywany jest błędnie Toronto. Co zaskakujące Ottawa otoczona jest pasmem lasów, jedynie z pominięciem dwóch dzielnic. Miasto nie bez przyczyny zostało wybrane na stolicę. Według statystyki, położenia i wpływów kulturowych stanowiło ono najlepszy kompromis między angielską, a francuską częścią Kanady. Oficjalnie w mieście obowiązują te dwa języki urzędowe.

Wizy i wycieczki do Kanady

Jeśli wybieramy się do Kanady samolotem (a ma to miejsce najczęściej) niezbędne jest uzyskanie eAT (Electronic Travel Authorization) i oczywiście posiadanie przy sobie paszportu. Osoby, które planują dostać się do Kanady za pośrednictwem lądu lub morza nie potrzebują wizy, natomiast niezbędny jest dla nich paszport.

Źródło zdjęcia

  • kanada: pixabay.com