Indie –5 najważniejszych miejsc

Indie to z roku na rok coraz popularniejsze miejsce na turystyczne. Indie to magiczny zakątek ziemi, gdzie turyści mają naprawdę wiele do zobaczenia, zasmakowania i przeżycia. Okazuje się, że już od 1400 zł można kupić bilety z Mumbaju z Warszawy. Oto najciekawsze atrakcje Indii.

Madurai  – serca Indii

Miasto jest religijną  i kulturową stolicą Indii. Możemy tu odwiedzić wiele ciekawych świątyń, które są poświęcone Śiwie i jego małżonce Parwati. Ponoć w tym miejscu para miała brać ślub. To bardzo ważne sakralne miejsce, do którego co roku udaje się tysiące turystów jak i tubylców, by świętować rocznicę zaślubin boskiej pary. Przed główną bramą piętrzy się dwanaście monumentalnych bram, umieszczonych w trzech pierścieniach murów. Bramy te pokryte są tysiącami malowanych rzeźb, które przedstawiają miejscowych władców i bóstwa.

Tadż Mahal – budowla z pocztówki

Tadż Mahal to świątynia, która jest najbardziej znaną wizytówką Indii. To turystyczna mekka i święte miejsce dla miejscowych. Budowla nazywana jest „pomnikiem miłości” , ale sama świątynia ma niezbyt radosną, a raczej wręcz smutną historię. Świątynię wybudował władca Szahdżach, na pamiątkę zmarłej młodo, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Przed wejściem do świątyni stoi słynna Brama Saraceńska. Sam grobowiec znajduje usytuowany jest na postumencie na wysokości 74 cm i przykryty złotą kopułą. Uznaje się, że  dekoracje budowli są najwspanialszym przykładem stylu  architektonicznego lini mughal. Wokół świątyni kwitną również malownicze ogrody zachęcające do spacerów.

Darjeeling – góry i herbaty

Dardżyling jest urokliwym miastem położonym na wysokości 2140 m n.p.m. w Himalajach. Miasto uznawane jest za uzdrowisko, ale znane jest także z produkcji herbat. Miasto jest świetną bazą wypadową w góry, ale także miejscem gdzie można wypocząć po męczącym zwiedzaniu.

Amritsar – serce sikhów

To obok Tadź Mahal kolejne pocztówkowe miejsce w Indiach. Świątynia to najświętsze miejsce sikhów. Tutaj ma leżeć oryginał ich świętej księgi Guru Granth Sahib. Budowlę wzniósł w XVI wieku Ram Dasa, ale w 1803 dodano kolejne ozdoby. Całość przyciąga miliony turystów.

Karni Mata – święte szczury

Niedaleko miasta Bikaner znajduje się świątynia szczura. W tym miejscu te gryzonie uważane są za święte. Tutaj są też karmione i szanowane! Wszystko za sprawą legendarnej opowieści, według której hinduska mędrczyni, próbowała nakłonić boga śmierci Yama do wskrzeszenia jej zmarłego przyrodniego syna. Bóg nie wysłuchał jej prośby, więc ona wskrzesiła syna w postaci szczura.

Źródło zdjęcia

  • indie: pixabay.com