Hawana – miasto, które zatrzymało się 50 lat temu

Myśląc o karaibskiej Kubie nasuwają się najczęściej dwa obrazy. Jeden związany jest z aktywnością wulkanów, które co jakiś czas powodują duże zniszczenia na wyspie, z drugiej zaś czarne kobiety zwijające znane na całym świecie kubańskie cygara. To jednak nie jedyne atrybuty Kuby, które warto poznać. Przez wiele lat wyspa rządzona była przez konserwatywnego rewolucjonistę Fidela Castro. Jego władza doprowadziła kraj do zapaści gospodarczej i wieloletniej izolacji, chociażby od wymiany towarów ze Stanami Zjednoczonymi, która dopiero została przywrócona dzięki wstawiennictwu papieża Franciszka. Co jeszcze sprawia, że warto poznać Hawanę od środka?

Hawana, co warto zobaczyć?

Hawana to stolica Kuby i jednocześnie największe miasto portowe w kraju. Położone jest nad Zatoką Meksykańską, co czyni je doskonałym miastem dla wymiany towarów z innymi państwami w obrębie całych Karaibów. To miasto pełne kontrastów. Z jednej strony znajdują się w nim stare, obdrapane i niemal walące się budynki między którymi przejeżdżają samochody, które w Stanach Zjednoczonych mają już status zabytków, a z drugiej strony piękne fasady budynków i wybetonowane alejki z butikami najlepszych projektantów. Stare miasto w Hawanie – La Habana Vieja znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W jego obrębie znajduje się ogrom budowli w stylu kolonialnym. Na głównym placu starego miasta znajduje się barokowa katedra. Co jeszcze zasługuje na uwagę?

  • Plac Rewolucji – to na nim najczęściej przemawiał Fidel Castro, ale także Jan Paweł II podczas pielgrzymki. Pierwotnie plac nazywał się Civic, a jego nazwę zmieniono po wydarzeniach rewolucji i przejęciu władzy przez Castro. Na placu organizowane są liczne uroczystości i wydarzenia, gdyż dzięki swojej rozległości jest w stanie pomieścić kilka tysięcy osób. Na placu znajduje się pomnik przypominający wieżę, którego wysokość wynosi 109 metrów. Po wjechaniu na górę windą można zrobić przepiękne zdjęcia obrazujące całą stolicę Kuby. W obrębie placu znajduje się również budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na którym wyryto słowa „Zawsze do zwycięstwa”. Takich propagandowych haseł nie brakuje w całej Hawanie.
  • Plac Katedralny- plac ten otaczają piękne kamienice, nad którymi góruje przykuwająca uwagę katedra. Budynek wzniesiono pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w stylu barokowym z sakralnymi akcentami asymetrycznymi (dwie wieże o rożnych wysokościach).

Źródło zdjęcia

  • hawana: pixabay.com