Futbol Amerykański w Polsce. Czy ma szansę na popularność?

Futbol Amerykański to zdecydowanie nie jest sport dla mięczaków. Gra jest wymagająca pod względem fizycznym, a bezpośredni kontakt z przeciwnikiem wielokrotnie skutkuje silnymi zderzeniami i kontuzjami. Sport ten szczególnie popularny jest w Ameryce Północnej, jednak z powodzeniem zdobywa coraz więcej fanów w Europie, w tym w Polsce. Rozgrywki w Stanach Zjednoczonych uznawane są za sport narodowy, a zmagania drużyn podczas najważniejszego meczu Super Bowl oglądają miliony Amerykanów. Na naszym rodzimym gruncie znamy je szczególnie z filmów, kiedy to w otoczce pełnych trybun i wiwatujących cheerleaderek na stadion wkraczają zawodnicy ubrani w specjalne kombinezony, przypominające niemalże średniowieczną zbroję. W Polsce dyscyplina ta już twardo stoi na nogach, jednak rozgrywki nadal popularne są w zamkniętych kręgach miłośników „jajowatej piłki”. Zawody odbywające się w Polsce, w amerykańskich kręgach są już nazywane „Polish Bowl”.

Futbol Amerykański – najlepsze drużyny

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 70 drużyn, grających w 4 klasach. W Toplidze znajdują się drużyny takie jak: Kozły Poznań, Panthers Wrocław, Seahawks Gdynia, Warsaw Eagles, Warsaw Sharks i pozostałe.

Następnie funkcjonują pozostałe 2 klasy, w ramach których walczy ze sobą 31 drużyn, podzielonych według kryteriów geograficznych.

Obok podstawowych rozgrywek, znajduje się klasa skupiająca drużyny ośmioosobowe i te, które dopiero aspirują do dostania się do narodowych rozgrywek.

Oprócz tego sukcesywnie rozwijają się drużyny juniorskie, skupiające chłopców w wieku od 14 do 17 lat.

Zaskakujące, ale w Polsce funkcjonuje również żeńska grupa zawodniczek futbolowych, działająca od 2 września 2012 roku i funkcjonująca pod nazwą „Warsaw Sirens”.

Najważniejsze rozgrywki

W 2006 roku powstała na wniosek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego Polska Liga Futbolu Amerykańskiego, w obrębie której funkcjonują 4 klasy rozgrywkowe i zmagania juniorów. SuperFinał ekstraklasy w poprzednim sezonie odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie, podsumowując roczne zmagania 74 polskich drużyn futbolowych. W Polsce zawody podzielone są na 3 etapy:

  • sezon zasadniczy,
  • półfinały,
  • finał rozgrywek (SuperFinał).

Za oceanem, drużyny uczestniczące w rozgrywkach całej ligi i finale SuperBowl zarabiają ogromne pieniądze, w Polsce jednak jeszcze nie czas na tak duże zarobki zawodników, nie mniej jednak solidny grunt dla zdobywania popularności przez futbol amerykański w Polce został już przygotowany.

Źródło zdjęcia

  • futbol amerykański: pixabay.com