Finlandia – W krainie tysiąca jezior

Finlandia to ciekawy kierunek dla wszystkich miłośników cywilizowanej dziczy. Jest bliżej niż Alaska i bezpieczniej tam od Syberii, a można pobawić się twardziela z północy, który popijając whisky albo wódkę łowi ryby i tęsknie spogląda w dal. Ale łowienie ryb to nie wszystko, północny kraj kusi swoim niezwykłym klimatem.

Już za kilka tygodni w Finlandii zacznie się najlepszy okres na połów. Prawdą znaną wśród wędkarzy jest to, że jesienią najłatwiej o okazałe sztuki. W tym okresie ryby są doskonale dożywione i silne, więc można złowić nawet naręcza pełne ryb. Zanim jednak zarzucimy wędkę warto na te północne  wybrzeża Bałtyku dojechać. Jeżeli chodzi o samolot to z Polski można dolecieć niemalże w każde miejsce na lotniska w Finlandii. Dogodne połączenia obsługuje miejscowa linia lotnicza Finair. Już za 700 zł można kupić bilet łączący stolicę Polski i Finlandii. Warto podkreślić, że na miejscu jest możemy wynająć auto w cenie 1300-1500 złotych za tydzień. Tańszą opcją może być wylot z Gdańska do Turku. To połączenie obsługuje tani przewoźnik Wizzair, a bilety mogą kosztować nawet poniżej 100 zł.

Do krainy jezior i łososi można też próbować dostać się samochodem. Trasa wiedzie przez kraje nadbałtyckie z niesamowitymi krajobrazami. Nasz pierwszy cel to estońska stolica, czyli Tallin. Stąd już dzielą nas 2 godzinki promem i docieramy do Helsinek. Koszt wycieczki promem uwzględniający okres wyjazdu i rezerwacji to 700zł (kwota obejmuje 4 osoby, samochód w jedną stronę). Na miejscu najlepiej wynająć wiejski domek nieopodal jeziora. Wynajem domku to koszt 600zł plus oczywiście pozwolenie wędkarskie 60 euro czyli około 270 zł. Tyle naprawdę wystarczy, aby cieszyć się urokiem tego miejsca.

A co jeśli znudzi nam się las i jezioro?

Zawsze można wybrać się na zwiedzanie uroczych fińskich miast i miasteczek. W zasadzie najpopularniejsze kierunki są dwa – albo na południe do Helsinek, stolicy – albo na północ do stolicy Laponii i św. Mikołaja, czyli Rovaniemi.

Pisane przez dzieci przed każdymi świętami Bożego Narodzenia listy do św. Mikołaja, Santa Claus czy innego Dziadka Mroza często trafiają właśnie do poczty w Rovaniemi (adres: do urząd pocztowy zbudowanej dla turystów Wioski Świętego Mikołaja, FIN-96930 Napapiiri). Dlaczego św. Mikołaj miałby mieszkać właśnie tam? Okazuje się, że latach 20. ubiegłego wieku fiński radiowiec, Markus Rautio, spopularyzował legendę, łącząc św. Mikołaja ze wzgórzem Korvatunturi (oznacza to „Wzgórze-Ucho”, ze względu na jego kształt, który przynosi na myśl, że są tam wysłuchiwane wszystkie życzenia dzieci), ale po sowiecko-fińskiej wojnie zimowej 1939-40, kiedy Finlandia zmuszona była oddać Rosji sporą część swojego kraju, miejsce to było już przy granicy ze Związkiem Sowieckim i przestało się w pasować do kultywowania legendy. Finowie przenieśli kojarzonego już z Laponią Mikołaja do Rovaniemi.

Helsinki to bardzo ciekawe miasto portowe. Sercem Helsinek jest Plac Senacki, nad którym dominuje ogromna i architektonicznie ciekawa katedra luterańska Tuomiokirkko z połowy XIX wieku. Do tej świątyni prowadzą ogromne i robiące wrażenie schody. Po obu stronach Placu Senackiego znajdziemy kolejno: Biblioteka, Uniwersytet oraz Pałac Rządu zwany potocznie Domem Senatu.

Istotnie miasto można zwiedzać pieszo, korzystając z komunikacji publicznej lub rowerem! Turyści z łatwością dotrą też na liczne wyspy, które są integralną częścią Helsinek. Do tych największych regularnie pływają promy. Oprócz głównego miejsca jakim jest Plac Senacki (Senaatintori) warto zobaczyć także Rynek – Kauppatori, który również uznawany jest za jedną z  ciekawszych turystycznych atrakcji.

Na rynku można kupić dopiero co złowione ryby oraz pyszne owoce, a także pamiątki z Finlandii. Wokół rynku ulokowanych jest sporo ciekawych kawiarni, gdzie można tez wypić dobrą kawę. Już za 10 euro można też spróbować potraw z renifera, w tym słynny kebab z renifera, który jest połączeniem tradycyjnej kuchni i nowych zwyczajów.

Koniecznie trzeba też zobaczyć muzeum sztuki, w którym zgromadzone się największe zbiory sztuki z całej Finlandii. Kolejną atrakcją jest wyjście na kamienny most (Pitkäsilta ) i przejście do Parku Miejski (Kaivopuisto), w którym jest obserwatorium astronomicznym,  to również obowiązkowa trasa spacerów.

Na Helsinki w zupełności wystarczy 2 dni. Tydzień zaś to idealne połączenie na Finlandię: 4 dni w uroczej dziczy i 2-3 dni w mieście czy miasteczku. Oto pomysł na ciekawą wyprawę!

Źródło zdjęcia

  • finlandia: pixabay.com