Finanse osobiste – Polak w finansowym gąszczu

Finanse osobiste wciąż są dla Polaków dużym wyzwaniem to dlatego gdyż edukacja finansowa  kuleje. Podobno jak nie wiadomo o co chodzi to z pewnością o pieniądze. Niestety biorąc pod uwagę wiedzę w zakresie finansów to powiedzenie okazuje się być bardzo trafne.

Gra w otwarte karty

Codziennie kartą płaci 23% badanych, a 60% co najmniej raz w tygodniu. Najczęściej płacimy za zakupy, w restauracjach i na stacjach paliw. Nie wszyscy jednak rozróżniają czym właściwie płacą. Między kartą płatniczą, debetową a kredytową różnica jest zasadnicza. Karta płatnicza służy do  bezgotówkowych zakupów w sklepie, ale nie możemy z jej pomocą wydać ani grosza więcej niż mamy na koncie, chyba że mamy kartę debetowa. Wtedy możemy wydać więcej o ustaloną z bankiem sumę. Karta kredytowa zaś umożliwia nam operowania nie swoją gotówką, krótkoterminowo nawet bez prowizji.

Kasa powraca

Polacy ciągle nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą zarabiać za pomocą swojego konta. Dzięki wprowadzeniu przez niektóre banki funkcji Moneyback możemy dostać zwrot pieniędzy w wysokość nawet do 4 % od wydanej sumy. W czasie każdej transakcji przy użyciu karty z tą  funkcją pod koniec miesiąca wraca do nas prowizja z wydanej kwoty. Według badań Instytutu HomoHomini*  zaledwie 29% ankietowanych wie czym jest ta funkcja, a korzysta z niej zaledwie 13%.  Na wydawaniu pieniędzy jednak też można  zarobić. Najczęściej banki oferują 1% zwrotu od wydanej sumy, żeby zyskać  4% trzeba mieć na koncie przynajmniej 90 tysięcy złotych.

Karty zbliżają

Mimo niemal czterech lat obecności w Polsce wciąż mało popularne są karty zbliżeniowe (PayPass, PayWave).  Szybkość i wygoda transakcji zbliżeniowych pozwalają założyć jednak, że to do nich należy przyszłość segmentu płatności bezgotówkowych. Przeprowadzone przez Mastercard badania wskazują, iż posiadacze kart zbliżeniowych płacą nimi o 25% częściej niż właściciele tradycyjnych kart płatniczych. Kluczową dla płatności zbliżeniowych innowacją jest możliwość dokonania transakcji bez konieczności wprowadzania kodu PIN czy podpisywania paragonu. Wystarczy przyłożyć kartę do specjalnego czytnika. Maksymalna wartość tego rodzaju płatności ograniczona jest do 50 zł. Ta kwota wystarczy by szybko zapłacić za jedzenie czy drobne zakupy. Banki dopiero oswajają klientów z tą formą płatności. Może z czasem płacona w ten sposób kwota się powiększy.

Gdzie ulokować finanse osobiste

Jak oszczędzać to niekoniecznie w skarpecie. Możliwości w banku mamy wiele. Od kont oszczędnościowych po lokaty. Te ostatnie są oprocentowane trochę wyżej, ich wadą jest to, że nie mamy do nich dostępu. Kiedy zamykamy lokatę przed terminem to z reguły tracimy całe wypracowane odsetki. W przeciwieństwie do lokaty rachunki oszczędnościowe pozwalają na wpłacanie i wyciąganie pieniędzy w dowolnej chwili, bez utraty odsetek. To na co się powinniśmy zdecydować, zależy od zasobności naszego portfela i od planu jaki mamy na oszczędzanie, jeżeli w ogóle mamy jakiś plan i chcemy oszczędzać.

Akcje czy obligacje?

Oszczędność to z pewnością nie jest nasza narodowa cecha. Tylko 58%  uważa, że warto jest odkładać pieniądze. W tym procencie mieszczą się również ci, którzy pieniądze trzymają w skarpecie czy na zwykłym koncie bankowym zwanym ROR-em (Rachunkiem Oszczędnościowo Rozliczeniowym). Wiedza na temat lokowania pieniędzy jest niewielka. Najczęściej oszczędzamy na lokatach lub kontach oszczędnościowych, często nawet nie wiedząc jakie jest na nich oprocentowanie. Polacy boją się ryzyka związanego z obrotem swoich pieniędzy. Inwestowanie w ziemię, dzieła sztuki czy akcje i obligacje deklaruje zaledwie 9% badanych. Może to kwestia strachu przed ryzykiem, a może niewiedza na temat podstawowych instrumentów finansowych. Różnica miedzy akcją, obligacją jest znacząca . Posiadacz akcji jest posiadaczem kapitału spółki akcyjnej, czyli ma w niej udziały, przez co uzyskuje zyski z jej działalności. Obligacje umożliwiają  zysk z oprocentowania z tytułu udzielonej pożyczki.

Skarpety na stopy

Umiejętność dobrego wykorzystywania oferowanych przez banki instrumentów finansowych może się  opłacać. Dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe, lokata czy funkcje takie jak PayPass/PayWave czy Moneyback, to nie tylko wygoda, ale i czysty zysk. Według badań przeprowadzonych przez bank ING, wiedza Polaków o finansach jest wciąż nie wystarczająca. 63% uważa, że ma wiedzę na ten temat na poziomie podstawowym. Z pomocą w tym celu idą banki i inne instytucje finansowe, organizując specjalne programy edukacyjne. Swoją wiedzę finansową chętnie poszerzy 93% badanych.

Źródło zdjęcia

  • finanse osobiste: pixabay.com