Egipt – każdy musi to zobaczyć!

Każde dziecko wiem co to są piramidy i, że leżą one w Egipcie. Północno-wschodni kraj Afryki wciąż uchodzi za jeden z najbardziej popularnych krajów na wakacje. Nie jest to przypadek – bogactwa turystyczne Egiptu są trudne do opisania: plaże, starożytne piramidy i budowle, oazy, fascynujące miasta – to tylko pierwsze skojarzenia!

Egipt – 7 topowych miejsc

Kair

Stolica Egiptu to najczęściej miasto przesiadkowe, szybkie przejście i dalsza podróż pod piramidy albo nad morze.  Jednak warto się w Kairze zatrzymać, ponieważ dzięki kilku dniom poświęconym na spacery poznamy miejsce, gdzie duch historii widoczny jest na napotkanych twarzach. To miasto wielu kultur, tradycji i języków, mieszanka, która inspiruje. W samym mieście i wokół niego znajdziemy oczywiście zabytki Egiptu z okresu faraonów, a także te z kultury muzułmańskiej i koptyjskiej.

Piramidy

To chyba jedne z najbardziej znanych budowli świata. Stożkowe budowle są wizytówką Egiptu i leżą na przedmieściach Kairu. Warto zobaczyć te cuda epoki sprzed tysięcy lat! Największą z zespołu piramid jest piramida Cheopsa. Ta piramida jest jedynym z siedmiu cudów starożytnego świata, które zachowały się do dziś! Jednak wszystkie piramidy to widok zapamiętany do końca życia.

Klasztor św. Katarzyny

Jako, że Egipt to mieszanka kultur i religii, nie może dziwić, że jednym największych zabytków jest klasztor świętej Katarzyny. Klasztor ulokowany jest stóp góry Synaj, gdzie ponoć Bóg miał objawić się Mojżeszowi pod postacią gorejącego krzewu. Co ważne klasztor jest najstarszą budowlą tego typu na świecie. Patronką klasztoru jestmęczennica z Aleksandrii, którą zabito za wiarę w 300 r.Jak głosi legenda po jej śmierci anioły przeniosły jej ciało wzgórze, które było początkiem miejsca świątynnego.

Aleksandria

To dawna stolica hellenistycznego świata i do dziś prawdziwa perła Morza Śródziemnego. Aleksandria fascynuje mieszanką historii i współczesności. Niestety wskutek burzliwej historii ze starówki pozostało niewiele, ale miasto ma wciąż swój wyjątkowy międzynarodowy klimat i cieszy oko śródziemnomorską elegancją. Warto pospacerować po mieście, zajść do kawiarni czy restauracji – wybór jest ogromny! –  i oczywiście odwiedzić bazary. Koniecznie warto obejrzeć Katakumby Kom el-Shouqafa czy podwodne ruiny Montazah i Maamoura.

Luskor

Te wspaniałe miasto było przed wiekami stolicą starożytnego Egiptu, dziś znane jest jako „największe na świecie muzeum antyczne na wolnym powietrzu„. Potężny Nil dzieli miasto na dwie części: Wschodni i Zachodni Brzeg. Największym zabytkiem w Luksorze jest świątynia islamska Abuy Al-Haggaga. Spacer po tym zabytkowym mieście to możliwość podziwiania wielu detali islamskiej sztuki.

Wielkie wydmy na Saharze – Wielkie Morze Piasku

Jest trzecim największym na świecie pustynnym polem wydmowym. Wielkie Morze Piasku to ciągnące się na przestrzeni 140 km długości piaski, które dają poczucie wolności i spokoju. Nocne wpatrywanie się w gwiazdy jest przeżyciem pozostającym w pamięci na zawsze. Na dzikiej pustyni jest dosyć dobrze przygotowana infrastruktura turystyczna, więc śmierć z pragnienia raczej nam nie grozi.

Widok statków sunących po piaskach pustyni

Na koniec warto zobaczyć piękno ludzkich rąk, czyli Kanał Sueski.Widok statków sunących po piaskach pustyni to naprawdę niezwykłe przeżycie. Kanał zbudowali mieszkańcy Egiptu dla europejskich wypraw na Daleki Wschód, co było wielkim przełomem w historii komunikacji globalnej.  Dziś przez Kanał Sueski może przepłynąć ponad 40 statków na dobę, a całkowity czas przepływu wynosi 15 godzin.

To tylko garstka z morza atrakcji Egiptu, ale nawet jedna z tych propozycji wystarczy by przyjechać tutaj i zakochać się w tym kraju.

Źródło zdjęcia

  • egipt: pixabay.com