Co dzieje się zimą w naszym ogrodzie?

Zima w ogrodzie to czas, w którym tak naprawdę za dużo się nie dzieje. Jeśli późną jesienią zadbaliśmy o trawnik, krzewy, drzewa ozdobne, drzewa owocowe przygotowując je odpowiednio do zimy. Wtedy do wiosny mamy tak naprawdę niewiele do zrobienia, poza cierpliwym czekaniem.

Styczeń w ogrodzie

Ale warto pamiętać, że to właśnie od stycznia zaczynają się najchłodniejsze dni w roku. Nawet jeśli do teraz było mało śniegu, to zawsze powinniśmy odpowiednio zadbać o nasze rośliny. Nie ma nic gorszego dla roślin jak brak śniegu i ostry mróz, albo ciężki mokry śnieg, który wygina i łamie wszystko pod swoim ciężarem.

Okryj młode rośliny

Każdego roku należy dokładnie okryć młodsze okazy krzewów korą i specjalną otuliną dostępną we wszystkich sklepach ogrodniczych. Jeśli mamy w ogrodzie drzewka owocowe to dobrze jest je właśnie teraz przyciąć nadając mu właściwą formę. Ze względu na dość mocne promienie słoneczne, zimą bielimy drzewa owocowe, do tego zabiegu należy użyć białej farby, najtańsze i zupełnie wystarczające jest wapno palone.

Jeśli ogród mamy dość rozległy, to należy jeszcze osłonić pnie drzew owocowych gotową osłoną z tworzywa, słomy lub tektury.

Przydomowy karmik dla ptaków

Zimą jest znacznie więcej czasu niż wiosną czy latem dlatego też dobrze jest wykorzystać ten czas na przygotowanie przydomowego karmnika dla ptaków. Zrobienie karmnika nie jest dużą inwestycją, należy jedynie przyciąć wszystkie elementy na właściwy wymiar i pomalować. To naprawdę ogromna frajda. Jeśli do gotowego karmnika wsypiemy mieszankę ziaren zbóż i zaobserwujemy przylatujące do niego wygłodniałe ptaki, to praca nie poszła na marne a satysfakcja ogromna.

Kiedy wreszcie pojawi się śnieg

Dobrze jest pamiętać o kilku sprawach.

  • zabezpieczyć rośliny, które często znajdują się przy domowych rabatach, na które potrafi zsunąć się ogromna ilość śniegu z dachu i wyrządzić szkody łamiąc krzewy.
  • nie składować śniegu w miejscach, gdzie znajdują się rabaty z roślinami, ponieważ zbyt duża ilość śniegu jest dla nich bardzo dużym ciężarem ale też powoduje gnicie ich ze względu na tworzenie się nieprzepuszczalnej tafli lodowej.
  • dbać o to żeby na drzewach i krzewach iglastych nie zalegały duże ilości śniegu, co powoduje przymarzanie śniegu do gałązek i ich łamanie.
  • nie należy deptać trawnika pokrytego śniegiem, ponieważ znajdująca się pod nim trawa zostanie uszkodzona i zacznie gnić.
  • nałożyć ochraniacze na drzewa i krzewy.
  • obwiązać drzewa, żeby nie podmarzały.

Podziel się swoimi pomysłami na to jak przygotować ogród na zimę.

Źródło zdjęcia

  • ogród zimą: pixabay.com