Dziecko na nartach, kiedy może zacząć?

Stare przysłowie ,,czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” ma odzwierciedlenie na wielu płaszczyznach życia. Po prostu dziecko łatwo przyswaja wiedzę i  zdobywa świadomość, która pozostaje z nim już do końca życia. Z tego powodu już od najmłodszych lat warto zakładać małemu szkrabowi narty i oswajać go z nimi. Zima to przecież lubiana przez dzieci pora roku, zwłaszcza kiedy spadnie śnieg.

Dziecko, kiedy może zacząć?

Gdy nadejdzie zima i pojawi się śnieg, to nieduże narty, takie zabawkowe możemy zakładać nawet małemu dziecku. Najważniejsze, żeby już bez problemów chodziło. Takie poruszanie się na nartach wyrobi w nim nawyk trzymania pionu i łapania równowagi. Natomiast naukę prawidłowej techniki jazdy można już zacząć w wieku 4 lat. Najlepiej jest, gdy dziecko uczy się pod okiem doświadczonego instruktora.

Sprzęt i bezpieczeństwo

Narty powinny być dobrej jakości i odpowiednio długie. Nie oszczędzajmy również na wydawaniu na dobrą jakościowo odzież. Kiedy jest zima, to ubranie ma chronić przed wietrzną pogodą, mrozem i wilgocią. Często zdarza się, że podczas jazdy pada śnieg, więc dobrze jest gdy dziecko będzie miało okulary chroniące przed opadami, a także promieniami słońca. Buty powinny być dopasowane i w sposób odpowiedni i stabilny trzymać stopę oraz zabezpieczać staw skokowy. Wiązania muszą łatwo odpinać się w razie wywrotki. Na bezpieczeństwo dziecka wpływa również właściwie dobrany kask z odpowiedni regulacją zapięcia. Kijki muszą być dobrane do wzrostu małego zawodnika.

Gdzie zacząć?

Kiedy jest zima i spadnie śnieg, to już możemy od samego początku zacząć wychodzić na powietrze. Wystarczy założyć dziecku narty i poruszać się po ścieżkach przysypanych białym puchem. Niech oswaja się z warunkami, uczy utrzymania równowagi i zaczyna coraz śmielej i szybciej chodzić, a następnie biegać na nartach. Ucząc go zjeżdżania z górek na początku wybierajmy niewielkie wzniesienia pokazując prawidłową technikę jazdy, skrętów oraz hamowania. Najważniejsze, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Systematyczny trening będzie przynosił dobre rezultaty i pozwoli dziecku na nabranie doświadczenia.

Autor: Jarosław Cieśla

Źródło zdjęcia

  • dziecko na nartach: pixabay.com