Dron – zdalnie sterowana zabawka XXI wieku

Dron – latający zdalnie sterowane robot zdobywa nasze niebo. Do niedawne kojarzone wyłącznie z wojskiem lub zabawką, wkrótce mogą stać się podstawowym narzędziem, takim jak dziś smartfon czy laptop.    

Jesteśmy na tym etapie, gdzie rzeczywistość dogania wyobraźnię – powiedział Roger Entner, analityk Recon LLC Analytics spec lizujący się w dronach. Ostatnio coraz częściej słyszymy o wykorzystaniu tych maszyn – czy to wojsku, czy w ratownictwie medycznym, inżynierii, a nawet przy świętowaniu, bo właśnie drony zaczęły zastępować fotografów na ślubach.

Ponoć drona można już kupić w kiosku. Co prawda trzeba go złożyć z części, które się kupuje co tydzień wraz z jakimś czasopismem. Nie trzeba już korzystać z wyspecjalizowanych sklepów. Drony były również dostępne w Biedronce, była to jedna z propozycji na prezent pod choinkę. Takie zabawkowe drony można już kubić za 80 zł.

Jakie ma zastosowanie dron

O ile jednak myślimy o wykorzystaniu drona do zabawy lub z nowocześniejszych wersji korzysta wojsko, policja czy służby medyczne, wszystko wydaje się być na miejscu, jednakże drony okazują się być idealnym urządzeniem do przestępstw i szpiegostwa. Aż dziwi, że James Bond ich nie używa. Głośno było o zdjęciach, które dron wykonał nad posiadłością ówczesnego Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. Z latających robotów nagminnie korzystają dziennikarze tabloidów, aby zdobywać intymne zdjęcia gwiazd. Do niedawna drony skutecznie przemycały narkotyki przez jedną z najpilniej strzeżonych granic USA-Meksyk. Kreatywny pomysł mafii odkryła wkrótce policja, która dron zaczęły zestrzeliwać, jak wróble.

Dzięki użyciu drona udało się także nakręcić amatorski choć niezwykle popularny film o Ostrołęce, który powstał w zeszłym roku, a który dziś możemy oglądać między innymi w autobusach komunikacji miejskiej. Jego fragmenty zostały pokazane również podczas gali rozdania nagród  im. Wejcherta, pzyznawanych przez Polską Radę Biznesu. Właściwie to sam pomysł nakręcenia filmu o Ostrołęce pewnie by nie powstał gdyby nie dron – przyznał Karol Karpiński, autor filmu.

Czy drona można używać wedle własnego uznania? Latanie dronów w powietrzu w pewnym zakresie reguluje prawo lotnicze. Mówi ono, że dron możemy wykorzystywać jedynie w celach rekreacyjnych lub sportowych, kiedy zaczynamy czerpać korzyści finansowe z jego użytkowania musimy przejść specjalny kurs, który nas do tego uprawnia. Przepisy mówią też, że urządzenie mające do 25 kg musi latać w zasięgu wzroku osoby sterującej. Oczywiście wiemy, że przepisy mówią jedno, a życie drugie.

Niemniej, już teraz dzieci jako prezent komunijny nie dostają zegarka, roweru czy konsoli do gry. Najbardziej porządnym podarkiem wydaje się być właśnie dron, czy jednak w przypadku tak niebezpiecznych narzędzi, nie powinno funkcjonować ograniczenie wiekowe, takie jakie mamy przy zakupie alkoholu czy papierosów?

Źródło zdjęcia

  • dron: pixabay.com