Czytanie bajek a oglądanie telewizji. Co jest lepsze dla dziecka?

W czasie pogoni za pracą, zarobkiem i karierą wielu rodziców posiadających dzieci zapomina o swoich codziennych obowiązkach. Chociaż czytanie bajek dziecku trudno definiować jako obowiązek, to powinna być czysta przyjemność dla samego rodzica.

Coraz więcej pedagogów i psychologów przestrzega przed zgubnym skutkiem pozostawienia dziecka samego sobie przed telewizorem i postawienia pilota od telewizora w roli opiekuna.

Telewizji nie można również demonizować. Przekaz tego rodzaju niesie ze sobą wartości edukacyjne i rozrywkowe, jednak zawsze tego typu odbiór powinien być kreowany w pierwszej kolejności przez rodzica.

To on powinien dobierać programy odpowiednie dla swojej pociechy – dostosowane do jej wieku, pozbawione agresji i wulgaryzmów. Wtedy przekaz telewizyjny może nieść ze sobą wiele dobrego.

Z drugiej jednak strony, dziecko któremu jeszcze musimy czytać nie ma na tyle wykształconych wszystkich ośrodków, aby sztuczny przekaz telewizyjny przysłużył się do jego prawidłowego rozwoju. Dlatego w przypadku tak małych dzieci czytanie bajek przez rodziców jest zdecydowanie bardziej korzystne. Dlaczego?

Czytanie bajek dziecku

  • Zwiększony zasób słownictwa – udowodniono, że dzieci, którym rodzice czytali w pierwszych dniach po urodzeniu i później posiadają zdecydowanie bardziej rozbudowany zasób słownictwa. To zaleta, która szczególnie zaowocuje w przyszłości i pozwoli sprawniej wspinać się po edukacyjnej i społecznej drabinie.
  • Sposób na wyciszenie – szczególnie jeśli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, to Twój kojący głos podczas czytania sprawi, że szybciej zapadnie w twardy sen. Czytanie książki może być również elementem kończącym zabawę i powoli przygotowującym dziecko do zjedzenia posiłku czy udania się do kąpieli.
  • Dodatkowy kontakt z dzieckiem – kiedy odczuwasz, ze poświęcasz swojemu dziecku niewystarczająco dużo czasu, to czytanie bajek może być właśnie tą czynnością, dzięki której uda Ci się nadrobić cenne chwile spędzone razem. Dziecko również odczuje, ze jesteś przy nim obecna.
  • Pobudzanie kreatywności – czytanie bajek nie musi być jedynie jednostronną czynnością, w której to Ty dajesz z siebie jak najwięcej. Czytanie bajek dziecku i rozmowa z nim na temat przeczytanej wcześniej historyjki może zmusić je do kreatywności, nauczenia się zasad współżycia społecznego, a także wymyślania alternatywnych zakończeń. Jeśli więc Twoje dziecko jest już wystarczająco duże możesz poprosić je o wymyślenia alternatywnej historyjki lub jej zakończenia.

Jak długo należy czytać dziecku?

Przyjmuje się, że na czytanie bajek powinno się poświęcić codziennie co najmniej 20 minut. To niewiele czasu, a można dzięki temu zyskać bardzo dużo.

Źródło zdjęcia

  • czytanie bajek: pixabay.com