Chiny – państwo środka o wielu kontrastach

Chiny to państwo, które inspiruje i intryguje wielu podróżników. To równocześnie kraj wielu kontrastów. Obok rozwiniętych wielomilionowych metropolii możemy w nim znaleźć wioski, w których wciąż kultywuje się medycynę niekonwencjonalną, a jednocześnie skojarzenie z bardzo pracowitymi Chińczykami tworzy dysonans z głodowymi pensjami, z których polska rodzina nigdy by się nie utrzymała. Chiny to również skojarzenie z mocną i prężną gospodarką, napędzaną ogromną populacja jej mieszkańców.

To jeden z nielicznych krajów, a może nawet jedyny, który wprowadził dla rodzin ograniczenie co do ilości posiadanego potomstwa. Stało się to jednak nie bez przyczyny – już teraz Chiny to najgęściej zaludnione państwo, a prognozy jedynie wieszczą nasilenie tego zarówno problemu, jak i powodu do dumy.

Wielowiekowa kultura Tybetu

Mimo licznych zawirowań politycznych, Tybet to jedna z najchętniej odwiedzanych krain historycznych Azji, położona w większości na obszarze Chin. To szczególne miejsce zarówno pod względem położenia w wysokich górach (na wysokości ok. 4 – 5 km n. p. m.), jak i ze względu na sąsiedztwo co najmniej trzech wielkich rzek: Jangcy, Indusu i Mekongu.

Kraina ta przyciąga turystów ze względu na swoją interesującą historię i kulturę, obejmującą chociażby w większości wyznawców buddyzmu, charakterystycznych mnichów, a także postać znanego na całym świecie mentora Dalajlamy.

To obszar idealny dla osób, które chcą poczuć nutę orientu w jego najczystszej postaci. Przebywając w Tybecie można odnieść wrażenie, że to miejsce w którym świat zdecydowanie zwalania, dzięki czemu zyskujemy czas na własne przemyślenia i medytacje.

Wiedza na temat Tybetu

W państwach zachodnich na szczęście wzrasta świadomość na temat losów Tybetu i jego mieszkańców, znajdujących się pod chińską okupacją. Przebiega ona w dość spokojny sposób, jednak nie bez incydentów żywo zagrażających buddyjskim fundamentom religijnym i regule klasztornej.

Czasy odwilży okupacyjnej przeplatają się tam ze zwiększaniem restrykcji, które najboleśniej uderzają w tybetańską gospodarkę i tak w większości opartą o nieopłacalne rolnictwo. Żadne organizacje światowe, w tym ONZ, do tej pory nie wyraziły jasno swojego stanowiska na temat Tybetu jako oddzielnej jednostki geograficzno-politycznej.

Źródło zdjęcia

  • chiny: pixabay.com