Bośnia i Hercegowina – niedoceniana perła Bałkanów

Większość z nas ma problem ze wskazaniem Bośni i Hercegowiny na mapie. Niektórzy dziwią się, że to jedno państwo, kiedy zaś słyszą Sarajewo, to myślą o tragicznym oblężeniu z czasów wojny domowej 1992-1995. Bośnia i Hercegowina to jednak niezwykle piękny i atrakcyjny kraj, dużo tańszy do sąsiedniej Chorwacji, ale bardzo gościnny i ciekawy. Idealny na krótki wypad, na narty, podróż szlakiem historii. Tej ostatniej tam wiele – dla pasjonatów wycieczek tematycznych to wymarzony cel.

Bośnia to niezwykle klimatyczne miejsca na mapie Europy. Ludzie, pomimo wielkich niedawnych wojennych klęsk, bardzo dbają o siebie i relacje między sobą. Są tutaj góry, jeziora, czyste lasy i nawet mikroskopijny dostęp do morza.

Administracyjnie Bośnia składa się z 3 części: Republiki Serbskiej (zdominowanej przez Serbów), Republiki Bośni i Hercegowiny (zamieszkiwanej przez Chorwatów i Boszniaków – bośniackich muzułmanów) oraz dystryktu autonomicznego Brczko. Ta mieszkanka ludności była przez przyczyną ostatniej wojny domowej, ale dziś wszyscy razem starają się żyć razem i zapomnieć mroczną historię.

W Bośni spotykają się różne tradycje i wpływy: chrześcijańskie, tureckie, orientalne; katolicyzm miesza się z prawosławiem i islamem. W końcu to miejsce, gdzie historia odcisnęła swoje okrutne piękno. Mimo zniszczeń nie brak tu zabytków – Sarajewa, Mostaru, Banja Luki. Oczywistym powodem odwiedzin Bośni dla wielu jest natura, szczególnie ładne i miłe dla turystyki góry.

Najważniejsze miejsca do poznania to oczywiście stolica Sarajewo, Mostar ze słynnym, łukowatym kamiennym mostem, z którego skaczą młodzieńcy (trzeba to zobaczyć!). Nie można pominąć pielgrzymkowego centrum Medjugorje, miasteczka Blagaj z wodospadami, parku narodowego Sutjeska, Visegradu z kolejnym kamiennym mostem czy Pocitelj z zachowaną bardzo dobrze średniowieczną twierdzą.

Do Bośni warto przyjechać o każdej porze roku – latem na zwiedzanie, zimą na narty, zawsze dla pysznej kuchni i uroczych ludzi.

Źródło zdjęcia

  • bośnia i hercegowina: pixabay.com