Bezpieczna jazda zimą to wyższa szkoła jazdy

Zima jeszcze nie odpuściła, więc zanim nasze drogi nie staną się całkowicie suche i czyste, warto zapoznać się z paroma zasadami jazdy w zimowych warunkach. Pamiętajmy, że bezpieczna jazda zimą to wyższa szkoła jazdy, która jednak jest konieczna.

Bezpieczna jazda zimą

  1. Przygotuj się do jazdy – wyczyść szyby i zadbaj o odpowiednia widoczność. Warto zainwestować w spray do odmrażania szyb. Te płyny bywają naprawdę skuteczne, a kosztują około 10 zł.
  2. Bądź bardziej ostrożny – zima zawsze utrudnia jazdę, więc pamiętaj, że także każdemu innemu użytkownikowi drogi jazda sprawiać może problemy. Pamiętaj nie tylko o zasadzie ograniczonego zaufania, ale również o tym, że zimą łatwiej o nieprzewidziane wydarzenia.
  3. Większy kąt przy zakręcie zawsze pomoże –  przed każdym zakrętem warto zwiększyć o drobinę kąt wejścia, tak jak to robią zawodowcy na torze wyścigowym. Mocniejszy skręt kierownicą oznacza większą szansę na utratę przyczepności – a to już bliska droga do wypadku. Hamujemy, zmieniamy bieg i ewentualnie korygujemy tor jazdy tylko przed zakrętem!
  4. Unikaj jazdy na zawyżonych obrotach – pamiętaj, że należy uważać z redukcją biegów i nie dodawać gazu na zakrętach, nie trzymać auta zbyt długo na wysokich obrotach. Szybciej zmieniaj biegi oraz oczywiście delikatnie ruszaj z miejsca.
  5. Zachowaj większy odstęp i hamuj odpowiednio wcześnie – zimą, śliska nawierzchnia powoduje, że  droga hamowania jest kilkukrotnie dłuższa, należy więc zachować odpowiednio większy odstęp do pojazdu znajdującego się przed nami, ale nie można też zapomnieć o tych co jadą z tyłu.
  6. Hamowanie silnikiem – redukowanie biegów to najlepszy sposób na hamowanie na bardzo śliskiej nawierzchni. Przydatne też jest hamowanie pulsacyjne. Dociśnięcie pedału hamulca do deski jest bardzo złym pomysłem.
  7. Nie wrzucaj na luz – unikaj jazdy na luzie, ponieważ jest to najprostszy sposób aby stracić przyczepność na drodze. Na luzie próbujesz działać pedałem gazu, a koła i tak kręcą się bezwładnie.
  8. Nie śpiesz się ze zmianą opon – to, że przez kilka dni jest cieplej i słoneczniej, nie oznacza, że wiosna tuż tuż. Opony zimowe bezpiecznie mieć do końca marca. W każdym razie zdążysz jeszcze pojeździć na letnim ogumieniu
  9. Tym razem na pewno zapnij pasy – wielu kierowców śpiesząc się zapomina o komforcie jazdy nie zdejmując kurtek czy marynarek. Zdejmij je i dokładnie zapnij pasy, aby nie były skręcone. Zimą łatwo nawet o najprostszy poślizg, a wówczas garderoba  czy skręcony pas mogą pomóc w nabawieniu się kontuzji.

Źródło zdjęcia

  • zima auto: pixabay.com