Auto dobrze przygotowane do zimy, mróz mu nie straszny

Ostry mróz za oknem, czy odpowiednio zadbałeś o swoje auto? Zima zawitała do nas na dobre, dawno nie było tak dużych mrozów, temperatur sięgających powyżej 25°C na minusie. Dlatego warto przygotować auto do takich mrozów. W zależności od tego czy nasze auto jest garażowane czy cały czas spędza na dworze należy na pewno zadbać o kilka spraw, które zapewnią, że będzie sprawne i nie będzie sprawiało większego kłopotu.

PŁYN DO SPRYSKIWACZY

To podstawa, musimy o nim pamiętać zdecydowanie wcześniej, zanim zastanie nas zima czy mróz. Często, kiedy mało używamy płynu do czyszczenia szyb zostajemy z płynem letnim, który nie jest przystosowany do niskich temperatur. Jeśli w porę nie zadbamy, żeby pozbyć się go z bardzo delikatnych rurek to grozi to nie tylko ich zamarznięciem, ale bardzo często rozsadzeniem ich i popękaniem.

OPONY ZIMOWE

Zwykle zima kojarzy nam się z wymianą opon z letnich na opony zimowe przystosowane do niskich temperatur, śniegu czy lodu. Na pewno warto zaopatrzyć się w takie opony i wybrać odpowiednie dobierając je zarówno do swojego auta jak i pod kątem użytkowania czy będziemy wykorzystywali auto jedynie do jazdy po mieście czy również na dalsze trasy.  Jeżeli używamy opon już kolejny sezon na pewno warto je sprawdzić w jakimś profesjonalnym punkcie wymiany opon. Sprawdzamy nie tylko stan powietrza w kole, ale również jak wyglądają pod kątem zużycia i czy nie posiadają jakiś uszkodzeń.

ŁAŃCUCH NA KOŁA

Jeśli wybieramy się w góry i nadawane są duże opady śniegu należy bezwzględnie zaopatrzyć się w łańcuchy na koła, aby nie zostać zaskoczonym na jakimś śliskim podjeździe w górę. Należy zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane do swojego rozmiaru kół łańcuchy. Takie wyposażenie na pewno pomoże nam kiedy pojawią się trudne warunki zwłaszcza na terenach mało uczęszczanych.

CHŁODNICA

Tuż przed sezonem zimowym, ale także w trakcie dobrze jest kontrolować płyn w chłodnicy. Jeżeli zdarzają się jeszcze osoby, które uzupełniają płyn w chłodnicy wodą to naprawdę nie polecam, bo taka lekkomyślność w przypadku ostrej zimy może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, to naprawdę się nie opłaca.

AKUMULATOR

To jedno z urządzeń, które powinniśmy systematycznie sprawdzać i raczej co kilka lat wymieniać na nowe. Bardzo często widzimy jak to rano ktoś nie można odpalić auta. A dlaczego? Zwykle właśnie dlatego, że mamy już stary akumulator. Czasami wystarczy przed sezonem zimowym taki stary akumulator podładować i w zupełności wystarczy nam na te kilka trudniejszych miesięcy. Warto zatem wyposażyć się i zakupić stosownie wcześniej rozrusznik, który w obecnych czasach jest już tak zautomatyzowany, że obsługa tego urządzenia nie wymaga jakiegoś specjalnego przeszkolenia. Godne polecenia są też kable do rozruchu silnika w przypadku kiedy auto zostawiamy na noc lub na dłużej na dworze. Dzięki takim kablom możemy dość szybko uruchomić auto od innego auta.

USZCZELKI

Elementy gumowe zwane uszczelkami znajdujące się przy drzwiach oraz klapie bagażnika dobrze jest zabezpieczyć specjalnymi smarowidłami. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z otwieraniem. Bardzo często zdarza się że mamy spore problemy z otwarciem auta zwłaszcza jeśli poprzedniego dnia byliśmy na myjni. Pamiętajmy, że jeżeli jest konieczność mycia auta przy niskich temperaturach to zadbajmy o to, żeby na koniec wytrzeć do sucha wszystkie uszczelki.

SZYBY

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się mnóstwo gadżetów do zapobiegania czy skrobania zamarzniętych szyb. Przede wszystkim powinniśmy mieć w aucie skrobaczkę do szyb. Obecnie mamy ich bardzo dużo rodzajów. Poza zwykłymi skrobaczkami, ale są też takie łączone z innymi narzędziami takimi jak szczotki do odśnieżania zasypanego śniegiem auta lub zintegrowane z ciepłą rękawicą, aby nam ręka przy skrobaniu nie marzła. Przy zakupie szczotki czy to zwykłej czy teleskopowej lub z innymi funkcjami tak naprawdę zwróćcie uwagę na jej włos, żeby nie był twardy, bo porysuje nam lakier.

Można oczywiście wyposażyć się dodatkowo w różnego rodzaju odmrażacze, czy to do szyb czy to do zamków, oraz w rożnego rodzaju maty, które rozkładamy na szyby. Dzięki takiemu wyposażeniu zdecydowanie mniej czasu zajmie nam przygotowanie auta do jazdy.

Jeśli jeszcze o czymś zapomnieliśmy, a uważacie, że warto było by taki temat poruszyć, zapraszamy do komentarzy pod artykułem, bo zima chyba tak szybko nie odpuści, a każda dobra rada w tym temacie będzie na pewno cenna.

Źródło zdjęcia

  • zima auto1: pixabay.com